Mindenki szereti de senki nem áll neki otthon, mi az? :) Naná, hogy a sajt- és habroló, hiszen bár nem a legbonyolultabb "desszertünk", mégis van vele néhány óra munka, és egyszerűbb ezt a néhány órát a cukrászoknak meghagyni. Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy én sem álltam neki s.k. hajtogatott tésztát gyártani, hanem egyszerűen bementem a boltba és vásároltam két csomag leveles tésztát, amely tökéletesen megfelel a célra. A bejegyzés végén megosztom veletek a habrolóba kerülő cukrászhab receptjét is. (A roló formákat én Ebayről szereztem, de ha jóltudom a piacokon is lehet kapni.)
Hozzávalók a sajtkrémhez (egy csomag tésztához):
- 12,5 dkg sajt (keverék is lehet, én ebben az esetben ementálit használtam)
- 5 dkg tubusos sajtkrém (nem a szendvicskrém!)
- 0,25 l tej
- 2,5 ek liszt
- 5 dkg vaj
A 2,5 dl tejet és a 2,5 evőkanál lisztet egy kisebb lábosban habverővel csomómentesre dolgozom, majd kis lángon felteszem főni. Gyakran kevergessünk, mert a liszt nagyon lehúzza, és gyorsan odakap, ha nem figyelünk rá. Felforraljuk, és kb. besamel sűrűségű folyadékot kapunk - ekkor hozzáöntjük a 12,5 dkg reszelt sajtot, elkeverjük. Sózzuk, borsozzuk, és ha a sajt szépen elolvadt, kitesszük egy hűvösebb, szellősebb helyre hűlni.
Ahogy kihűlt, belenyomjuk a sajtkrémet, és hozzá keverjük a kissé megolvasztott vajat, és újfent simára keverjük. Ezennel a sajtkrémünk tulajdonképpen kész is van, már csak egy habzsákra lesz szükségünk a továbbiakban.
A leveles tésztát a következő képpen dolgozom fel: kiterítem a pultra, de nem veszem le róla a sütőpapírt, és késsel vagy derelyeszaggatóval kb. 1 cm széles csíkokra vágom fel. Egy lapból kb. 20 csík jön ki, próbáljunk szabályosan dolgozni, bár nekem se ment, de nem akkora tragédia. Ha felosztottuk a lapot, egy felvert tojással megkenjünk a tetejét, így utólag már nem kell a formán tojásoznunk.
Fogunk egy formát (ha először használjuk, olajozzuk be őket), és lentről indítva úgy tekerjük rá a tésztacsíkot, hogy a szélek fedjék egymást, tehát ne legyen hézagos, és lehetőleg ne tojásozzuk össze a tészta alatt a formát, mert ráragad. Szépen sorban feltekerjük a csíkokat, és egymás mellé helyezzük őket a sütőpapírral ellátott tepsire, mehet viszonylag szorosan, hiszen nem nő meg túlságosan a térfogata.
Ha kész vagyunk a tekeréssel, 180 °C-os előmelegített sütőben kb. 15 perc alatt aranybarnára sütjük. Abban a pillanatban ahogy kivettük, vegyünk a kezünkbe egy konyharuhát, amivel meg tudjuk fogni a forró formákat és a forró tésztát egyaránt, mivel ezt még forrón le kell húznunk a formáról! Dolgozzunk gyorsan, mert ha kihűl, könnyen ráragad, és nem tudjuk leszedni. Nem kell nagy erőfeszítéseket tennünk az ügy érdekében, hiszen elvileg az olaj miatt könnyedén lecsusszannak a kis rolóink - amiket ezután szintén kihűtünk, bár ez a "kialakításának" köszönhetően kb. 5 perc alatt meg is van.
Nos, most már van rolónk is meg krémünk is, így már csak a töltés van hátra. A krémet habzsákba pakoljuk, majd egy csillagcső (vagy bármilyen cső) segítségével a rolókba nyomjuk, lehetőleg úgy, hogy kitöltse a formát. Töltés után a két végét, ahol látszik a krém, reszelt sajttal borítjuk (kicsit meg is nyomkodhatjuk, hogy ott maradjon), és egy tálcára tesszük, ami aztán bekerül a hűtőbe. A vaj kidermed, mi pedig megkapjuk a saját gyártmányú, házi sajtrolókat, a család nagy örömére. :) Jó étvágyat!
+1 Habroló, azaz a cukrászhab receptje (két csomag tésztához):
- 3 tojás fehérje
- 100 g kristálycukor
- 40 g porcukor
- 40 ml víz
A kristálycukrot a vízzel gyakori keverés mellett összeforralom, közben a tojások fehérjét a robotgéppel kemény habbá verem (ha dobunk bele egy csipet sót, attól még szebb habot kapunk), és hozzáadom a porcukrot is, amit elkeverek benne. A még meleg cukorszirupot lassan hozzácsorgatom, közben pedig egy percre sem állítom le a robotgépet. A hab elkezdi elveszteni az igazán kemény tartását, de csodás csillogó, fényes árnyalatot vesz fel. Ahogy elfogyott a szirup, a robotgépet ha lehet, még magasabb fokozatba állítom, és hagyom, had adja vissza a hab tartását. A langyos habot habzsákba töltöm, és még így langyosan nyomom bele a rolók belsejébe csillagcső segítségével, a végeit igyekszem mutatósra formázni. Hűtőbe teszem, és pár óra múlva már fogyasztható is.