Február 14-én került sor a BODY Kiállítás exkluzív megnyitó gálájára, február 15-én pedig a nagyközönség előtt is megnyitotta kapuit. A tárlat különlegessége, hogy mérete Európában is egyedülállónak számít: 2200 m2-en 300 preparátumot, összesen 1000 kiállítási tárgyat tekinthetünk meg. A kontinensen még soha, egyetlen városba se látogatott el a tárlat ilyen gazdag kiállítási anyaggal. Az emberi testet ilyen mélyrehatóan még nem láthattuk. (A cikkben látható összes kép saját, a helyszínen készített.)
Az ünnepélyes megnyitón beszédet mondott Dr. Merkely Béla, a Semmelweis rektor-helyettese, Viliam Duris, a JVS Group tulajdonosa és Bátyi Dániel a JVS Group Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója. Emellett megtisztelte az eseményt jelenlétével többek között Kovács „Kokó” István olimpiai bajnok ökölvívó, Hrutka János válogatott labdarúgó, Földházi Zsófia világbajnok öttusázó és Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője.
Ezt követően az első teremben - a Titanic kiállításhoz hasonlóan- a történelmi áttekintés kapott helyet. Itt leginkább a régi orvosi eszközök dominálnak, azonban a falon nyomon követhetjük az orvostudomány fejlődésének főbb szakaszait olyan képzőművészeti alkotások segítségével, mint például Rembrandt Dr. Tulp anatómiája című festménye.
A 2. teremben már szerveket is láthatunk: a különböző részlegeket mutatja be, amelyekkel bővebben is megismerkedünk majd; ilyen többek között a légzés és a keringés, az emésztő- vagy a légzőrendszer. A későbbiekben azt is felfedezhetjük, milyen folyamatok mennek végbe a bőrünk alatt, láthatóvá és kézzelfoghatóvá válik az emberi test működése. Kitárulkozik a vázrendszer, előbukkannak az izmok, a légzőszervek, megmutatkozik a keringés. A preparátumok mellett 3D animációkat bemutató képernyők és dokumentumok is segítenek megérteni, mi zajlik le a szervezetünkben sportolás, munka, vagy épp pihenés közben.
Sajnos a megnyitón csak az első két, illetve az utolsó teremben volt lehetőségem fotókat készíteni, azonban a többi helyiségben - a fentebb említetteken túl - külön tárlat mutatja be az emberi magzat fejlődését, a női testet, az agyat, a Magyarok a világ orvostudományában részleg pedig a legnagyobb hazai tudósok előtt tiszteleg. Az utolsó terem, A halál küszöbe különböző betegségek által okozott elváltozásokat mutat be. Ezek közül már a 2. teremben is láthattunk párat, de ez a részleg lehet a legtöbbek számára sokkoló, hiszen itt közvetlen közelről láthatunk például egy rákos májat, vagy egy dohányos ember elfeketedett tüdejét.
Bár ezek az élmények nem kellemesek, segíthetnek abban, hogy lássuk az egészségtelen életmód közvetlen következményeit, mivel a kiállítás központjában a prevenció és a mindennapi mozgás fontossága áll. Emellett elvitathatatlan, hogy nem minden nap láthatjuk teljes valójában, hogy a dohányzás pontosan mit is tesz a tüdőnkkel, pláne egy egészségessel összehasonlítva. Talán a látottak sokakat visszariasztanak majd, vagy legalábbis tudatosul bennük, hogy tényleg mindennek hatása van a szervezetünkre. A kiállítás célja miatt a szervezők életre hívták a „Magyarok a napi testmozgásért társadalmi összefogást”, amely mellé olyan prominens személyek álltak, mint például Szentesi Éva írónő, Kovács „Kokó” István olimpiai bajnok ökölvívó, Hrutka János válogatott labdarúgó, Földházi Zsófia világbajnok öttusázó, Cseh László világbajnok úszó és Verrasztó Dávid világbajnoki ezüstérmes, Európa-bajnok úszó.
A kiállításon látható preparátumokat egy különleges, az orvostudományban használt technika, a plasztináció segítségével tartósították. Az eljárást Günther von Hagens professzor 1978-ban, Heidelbergben dolgozta ki, amelynek során a felhasznált maradványokból eltávolítják a vizet és a lipideket, majd ezek helyére egy szilikon polimert juttatnak.A plasztinált szerv kemény, szagtalan, szabad levegőn tartható, a sejtek és természetes szövetfelületek eredeti alakja és mérete mikroszkopikus nagyságrendileg épségben marad, és már nem tud elbomlani. A bemutatott maradványok mind eredetiek és olyan emberektől származnak, akik rendelkeztek arról, hogy haláluk után a testüket majd a tudományos célokra használhatják.
Audio guide hellyett minden teremben szakképzett orvostanhallgatók válaszolnak a látogatókban felmerülő kérdésekre, a Magyar Vöröskereszt jóvoltából lehetőség nyílik az újraélesztés tudásának elsajátítására is, a helyszínen havi rendszerességgel szerveznek véradást, emellett iskolai csoportoknak szakértők tartanak tárlatvezetést.
Szinte a legapróbb részleteket is bemutató BODY kiállítás kihagyhatatlan élménnyel kecsegtet a látogatóknak. A tárlat egyes részei saját testük megismerése mellett egészségtudatosabb életre sarkallhatja mind a felnőtteket, mind a gyermekeket. Családi programnak is megfelelő lehet, azonban a megrázóbb élményt nyújtó kiállítási darabok miatt - véleményem szerint - tizenéves kortól ajánlott a tárlaton való részvétel. Csoportos iskolai kirándulások célpontjaként is tökéletes, mivel valószínűleg nagyban elősegíti a biológiaórán tanultak megértését és rögzülését a tananyag lehető legközelebbi, vizuális megismerése. A kiállítás minden nap reggel 9-től este 8 óráig várja vendégeit. A tárlat körbejárására érdemes 2,5- 3 óra hosszát rászánni, mivel a kiállítási tárgyakhoz rengeteg információ áll rendelkezésünkre. A BODY kiállítást a téma iránt kevésbé érdeklődőknek is érdemes megtekinteni, ugyanis ahogy Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője is mondta: ismerjük az autónk és a mobiltelefonunk felépítését, működését, de ugyanezt nem mondhatjuk el a testünkről. Jegyek a helyszíni jegypénztárban, az Eventim és a Ticketportal jegyértékesítési pontjaiban, illetve online vásárolhatók.
A BODY Kiállítás 2018 június végéig tart nyitva a KOMPLEX-ben (1061 Budapest, Király utca 26.).
További információ: https://www.bodykiallitas.hu/
A FOODYNY is szívesen oszt meg tőlünk tartalmat!
Köszönet a közreműködésért Kata SWL-nek.